Přesun na obsah

Dnes je 13.12.2019

Svátek má LucieLeden - Čtvrtý král

Podle legendy se vydal na cestu do Betléma kromě známých tří králů ještě čtvrtý král Artaban, který se však na cestě stále zdržoval tím, že pomáhal lidem, nakonec neměl nic ze svých darů pro Mesiáše. Bloudil třicet tři let, až došel do Jeruzaléma právě ve chvíli, kdy na kříži umíral Pán ...


Na našem prvním lednovém spolču jsme se sešli právě ve svátek svatých tří králů. Společně s klukama jsme se dívali na dokument ze Světového setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem, jehož tématem byla Cesta čtvrtého krále. Podle legendy se vydal na cestu do Betléma ještě čtvrtý král, který se však na cestě stále zdržoval tím, že pomáhal lidem, nakonec neměl nic ze svých darů pro Mesiáše. Bloudil třicet tři let, až došel do Jeruzaléma právě ve chvíli, kdy na kříži umíral Pán Ježíš. Zjistil, že nepřišel pozdě, jak se tím předtím trápil, ale že našel svého Spasitele a Krále a ještě byl sám od něj obdarovaný -  darem spásy. Každý z nás je takovým čtvrtým králem na cestě za Pánem Ježíšem. 

A tak pak pro nás tři dary, které přinesli králové malému Ježíši do Betléma, získaly novou symboliku – zlatem jsou dobré skutky a láska k bližnímu, kadidlem modlitba a bohoslužba a myrhou oběť a sebezápor. Každý z nás si mohl představit, že je takovým králem a vložit do nádob, které tyto dary představovaly nějaký svůj dar. Pak jsme se vydali na cestu za hvězdou k Betlému – u kostela jsme složily dary k svícemi osvětleným jesličkám Pána Ježíše a poděkovali za to, že můžeme být čtvrtým králem a poprosili o požehnání pro naši cestu.

Další spolčo jsme si slíbily, že se budeme snažit celý týden získávat jeden z darů – rozhodnutí bylo spousta, např. méně číst a více se učit, uklidit si v pokojíku, pomodlit se za potřebné, dávat si bundu na věšák...

Na dalším spolču jsme si řekly, jak se nám to dařilo – všem se to podařilo, měly jsme z toho radost! Uvědomily jsme si, že všechny ty dary jsou provázané – např. když něco dělám pro toho druhého, co se mi nechce (sebezápor), dělám zároveň dobrý skutek a modlím-li se za to, pomáhá mi to a přibližuji se Pánu Ježíši. Uvědomily jsme si také, že na své cestě využíval čtvrtý král postřeh, rychlost, logiku a spolupráci.

Úplně na konci měsíce jsme si vyluštily jméno čtvrtého krále.


Kalendář

prosinec 2019

po

út

st

čt

so

ne

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc