Přesun na obsah

Dnes je 13.12.2019

Svátek má LucieKlíč ke 13. komnatě - projekt KLÍČ

Ve výtvarném dopoledni si děti mohly vyzkoušet několik neobvyklých výtvarných technik. Výtvarně ztvárňovaly to, co našly ve své 13. komnatě. Byly to nejrůznější hmotné věci, ale i jejích touhy a přání.


Ještě před úderem deváté hodiny se sešli vedoucí (většina děvčat z nedělního spolča), aby v Centru Jana XXIII připravili technické zázemí pro výtvarné činnosti.

 

Co všechno si zde mohly děti vyzkoušet? Na třech různých pracovištích byly čtyři výtvarné techniky. A jaké?

I. vyškrabávaná rezerva - voskovkami nebo olejovými křídami naneseme plochu po celé čtvrtce, celou potřeme tuží, necháme zaschnout, po zaschnutí vyškrabeme motiv (dřívkem, párátkem,...)

II.vymývaná rezerva - šťetcem namočeným do klovatiny nakreslíme obrázek, necháme zaschnout, prachovými křídami zaplníme celou plochu čtvrtky, rozetřeme prstem, vymyjeme klovatinu tak, že nám zůstane původní obrázek bílý s barevnou výplní a okolím

III. vosková rezerva - svíčkou nakreslíme obrázek (s dostatečnou silou), můžeme ho dotvořit i voskovkami, vezmeme si vodové barvy ale ne moc sytou barvu a přetřeme náš obrázek; pozor - kouzlo je na světě, necháme zaschnout

IV. vykapávaná vosková rezerva - POZOR na OHEŇ; u této techniky je na tvůrci, jak pestrý bude jeho obrázek, kolik možných prvků použije; zapálenou svíčkou vykapáváme obrázek voskem na čtvrtku, nahřívaná voskovka také vypadá po nanesení na čtvrtku pěkně; výsledný obrázek se může dotvořit vodovkami.

Dětské výtvory byly velice zajímavé (viz též ve fotogalerii). Dětem se skutečně dařilo. Za celé dopoledne si každé dítě stihlo vyzkoušet i všechny techniky.

Tyto techniky nejsou příliš náročné na materiál, ale musí být provozovány s dospělými osobami, kvůli bezpečnosti (obzvláště čtvrtá technika). Přejeme vám úspěch při případném domácím výtvarničení.

Materiální stránku zajišťovalo SHM v Centru Jana XXIII., přípravu a provedení zajišťovala děvčata z nedělního spolča.


Kalendář

prosinec 2019

po

út

st

čt

so

ne

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

 

Zobrazit jiný měsíc