Přesun na obsah

Dnes je 11.7.2020

Svátek má OlgaPrvní květnové spolčo

Setkání s manželi Drahošovými na téma Vztah dívky a chlapce, chození, známost a budoucí životní partner


Vztah dívky a chlapce, chození, známost a budoucí životní partner

 

 

 

     Sešli jsme se první květnovou neděli před farou, sluníčko krásně svítilo a hřálo a nikdo se moc nehrnul do stinné fary, tak jsme ještě do příchodu našich hostů zůstali venku a začali naše téma malou anketou. Pak jsme se přesunuli do knihovny, přivítali manžele Drahošovi mezi námi a napjatě čekali, co přijde. Představili se nám: jsou spolu už 27 let, mají čtyři děti a chodit spolu začali ve 20 letech, o dva roky později se vzali. Pak nám řekli, že si přišli popovídat a ne dělat přednášku, že se chtějí dozvědět i mnohé od nás. A tak naše setkání probíhalo formou workshopu ve skupinkách, kdy jsme v menších dívčích a chlapeckých skupinkách uvažovali postupně nad otázkami, společně si pak sdělovali závěry našeho uvažování, probírali je a doplňovali.

 

Otázky, které jsme postupně diskutovali:

 

          - Jaký je rozdíl mezi chozením a známostí (vážnou)?

 

          - Jaké jsou výhody a nevýhody chození?

 

          - Jaké vlastnosti upřednostňujete u budoucího partnera?

 

     Společně jsme došli k tomu, že chození je obdobím takového prvního poznávání, první zamilovanosti, může být zhruba tak ve věku 10 až 15 let. Někdo jej někdo využívá k poznávání, jiný čeká na svého partnera do staršího věku. Vážná známost znamená, že ty dva to už skutečně myslí spolu vážně, poznávají se hlouběji, plánují společnou budoucnost, směřují k manželství, může být např. okolo 19. – 20. roku. Každopádně: „Když s nikým nechodíš, nejsi cvok ani blázen!“

 

Výhod a nevýhod chození jsme našli hodně.

 

Výhody

 

– poznáme opačné pohlaví a poučíme se z toho, naučíme se přizpůsobit, být trpěliví, můžeme se někomu svěřit, někdo mě má rád a ocení mě, změníme se, poznáme nové lidi a něco nového, do kina nejdu sám, dle skupinky kluků to působí „morálně-erotickou vzpruhu“…

 

Nevýhody

 

– bere to čas, který bych mohl v tom věku věnovat rodině, přátelům, svým zájmům a svému rozvoji a zrání; změníme se; někdy se nesnáší kamarádka s klukem; nemáme volnost; ostatní mohou žárlit; pokud vztah skončí, máme v srdci díru, může to způsobit trauma; bere to peníze; „kluk nemůže mít běhavý vočko“ – tzn. musí se učit vnitřní kázni v pohledech na hezké dívky, když si vyvolil „jednu jedinou“ (dnes zvláště v médiích můžeme vidět neoblečené ženy atd.)

 

     Došli jsme k tomu, že stejně nenajdeme svatého muže nebo svatou ženu, nikoho ideálního, když pak budeme spolu, tak budeme dávat dohromady to dobré, co v nás je a vyrovnávat se s tím špatným. 

 

 

 

Dívky upřednostňují vlastnosti:

 

upřímný, věrný, spolupráce v rodičovství, věřící, spolehlivý, schopný řešit smysluplně problémy, aby měl „základní údržbu“ (měnit ponožky aspoň 370x ročně), někomu by nevadil ani ten typ, co o sebe hodně pečuje (typ „šampón“); komunikativní (i beze slov), pokud něčemu nerozumí, ať to řekne; „svůj“, mužnost – pocit bezpečí a podpora, aktivní, stejné nebo podobné zájmy atd.

 

Chlapci upřednostňují:

 

věřící, věrná, inteligentní, aby uměla vařit, vzájemná důvěra a úcta, tolerantní, aby měla pochopení, aby se jim líbila atd. (je mi to moc líto, ale víc si toho nepamatuju, kdyžtak doplníme…)

 

     Drahošovi ještě vyzdvihli společnou víru v Boha, společné zájmy, důležité je dívat se na partnerovy vztahy k rodičům, sourozencům (vzorce z rodiny si přinášíme i do své vlastní), dále si všímat partnerova vztahu k práci, ke studiu a jeho zodpovědnosti.  Taktéž komunikace ve vztahu je hodně důležitá. Vyzvali nás také, abychom se za svého budoucího partnera modlili, abychom rozhodnutí i v této oblasti probírali v tichu a rozjímání, v modlitbě s Bohem. On nám dá signály, co máme dělat. Rozhodnutí o budoucím partnerovi je závažné, ovlivní to pak celý život, je dobře, že o tom uvažujeme.

 

     Dozvěděli jsme se také, že mezi mužem a ženou existují určité rozdíly, které je dobré naučit se ve vztahu respektovat. Muž by měl být oporou ženě, dívá se dopředu (u ledničky: mamko, kde je to máslo?), uvažuje logicky, potřebuje říkat věci otevřeně a narovinu, neporozumí ženiným náznakům. Věci si sesumíruje a vyřeší o samotě, nepotřebuje to říkat, je dobré naučit se to sdělovat. Žena vidí i dozadu, dokáže postřehnout věci, které muž nevidí, je jí dána více intuice. Potřebuje o věcech mluvit.  Je muži po boku, pokud muž na sobě maká, i ona dává do vztahu ze sebe to nejlepší. Žena krášlí domov, usiluje, aby v něm byli oba šťastní. Je třeba brát ohled na ženin cyklus, hormonálně změněné nálady, křehkost.  Žena vnímá svého partnera vnitřně, jaký je, muž se nemá nechat pohltit krásou ženského těla, má jej vnímat, ale jít dál. Oba by o sebe měli pečovat, i o vzhled.

 

     Myslím, že bychom tam spolu seděli rádi ještě dlouho, ale už se pomalu stmívalo a tak dali Drahošovi ještě prostor pro to, kdybychom se jich chtěli na něco zeptat. Zeptali jsme se na otázku dvojice ve společenství – je dobrý vzájemný respekt, pokud to ti dva myslí vážně, proč by to nemělo být v určité míře znát, ale také velký respekt těch dvou vůči ostatním – probírat společné věci a projevovat si důvěrnosti nějakým viditelnějším („okatějším“) způsobem mohou, když nebudou s ostatními. Pak jsme ještě řešili, co znamená názor: „jaký je muž, takový je vztah“ – v podstatě má být muž tím, kdo nese tu hlavní tíhu, kdo je ženě oporou.

 

     Na závěr jsme se společně ruku v ruce pomodlili a poprosili Ducha svatého, aby s námi zůstával. Pokud to bude možné, moc rádi na naše setkání navážeme dalším.

 

 


Kalendář

červenec 2020

po

út

st

čt

so

ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

Zobrazit jiný měsíc