Přesun na obsah

Dnes je 7.7.2020

Svátek má BohuslavaOtvírání studánek

Až bude máje, půjdem do háje. Co tam budem dělati? Studánečku kopati, studánečku maličku, aby měla vodičku...


      Vztah k tradicím je třeba rozvíjet a podporovat u všech věkových skupin, proto další část projektu KLÍČEK je pro celou škálu dětí s rodinou a mládež. Odemykání studánky – o tom se dočtete v každé knížce popisující tradice na Vysočině, ale u nás je třeba tuto tradici probudit. Právě se probouzející příroda a krása naší krajiny nám pomůže vytvořit prostředí pro rozvoj dětí, ale i rozvoj jejich vzájemných vztahů. Klíč k jaru jsme hledali už v roce 2008, děti samy byly velice nadšené a svojí aktivitou nám daly podněty pro další a další rozvinutí tématu nejen na Odemykání studánky.                                             převzato viz projekt KLÍČEK


      Otvírání studánek je jednou z tradičních akcí zařazených do projekru Klíč a Klíček. V letošním roce SHM Klub Hlinsko podal žádost městu Hlinsku o finanční podporu činnosti, město této žádosti vyhovělo - děkujeme.

      V letošním roce proběhla tato aktivita ve dvou provedeních, dopoledne pro vybranou třídu ZŠ Resslova a v odpoledních hodinách pro širokou veřejnost. Program se jen částečně lišil.

      Hned na začátku putování byli účastníci rozděleni do skupinek pomocí značek přilepených na čelo. V těchto skupinkách pak plnili veškeré úkoly. Než se však vydali na další cestu, zvolili si jméno a naučili se kratičkou říkanku.

      Po cestě u laviček potkali babičku, která jim vyprávěla jak v mládí také otvírala studánky a dala skupinkám skládačku s básní pro studánku. Dalším úkolem, ke kterému skupinky babička odvedla, bylo přenést text na delší vzdálenost ústním podáním - štafetou. A pak už nás čekala studánka! Tak rychle rukavice a hurá na to, co nezvládneme mi, s tím si poradí voda sama. A nakonec? Přeci sladká odměna za práci a spolupráci a ještě k tomu samolepka.

      Odpoledne při cestě za studánkou stály v cestě některé úkoly stejné, některé jiné. Například místo štafety s textem - správně doplnit text a najít v něm všechny chyby. Tentokrát nás čekala studánka na louce s množstvím větviček, kamínků, listí a šišek (to vše představovali barevné papíry). A také s vílou, která uspala každého svým dotykem. Odměnou po vyčištění studánky byl hřející ohýnek a voňavé buřty.

      Nejen díky přispění všech organizátorů, ale i účastníků se připravený program podařilo uskutečnit. Určitě se můžeme, bude-li možnost tuto akci uskutečnit, těšit na příští rok. 


Kalendář

červenec 2020

po

út

st

čt

so

ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

Zobrazit jiný měsíc