Přesun na obsah

Dnes je 17.11.2019

Svátek má Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokraciicesta - odpovědi na otázky

V neděli na společné spolčo k nám přišel Tomáš Chlouba, povídal nám o cestě a o volbě povolání. Děkujeme!


 

V jakém evangeliu se píše o cestě, pravdě a životu?

O cestě, pravdě a životu se píše samozřejmě ve všech evangeliích Ovšem slova „Já jsem cesta, pravda a život“ najdeme v Janově evangeliu, 14 kapitola, verš 6. Nepřímo se o tom mluví také v 7 kapitole Matoušova evangelia.


Co je cesta?

Ve výroku, který pronesl Ježíš, znamená slovo cesta to, že On je naší cestou k Bohu Otci, o kterém nás poučil a kterého skrze něj můžeme poznávat.


Co je pravda?

Ježíš je pravda protože nám přinesl své učení, církev a náboženství. Říká, že budeme Boha uctívat v Duchu a v pravdě.


Co je život?

On je věčný život, protože skrze něj poznáváme Boha Otce.


Když jsem přijata na školu sportovního managamentu, jaké může být moje budoucí povolání?

V podstatě téměř jakékoliv. Škola mě ještě příliš neomezuje ve výběru povolání. Mohu to již začít zkoumat, ale je zbytečné se tím trápit nebo neustále zabývat. Vhodnější je hledat k čemu jsem povolán právě teď. Co ode mě Bůh chce v tuto chvíli? Jak můžu být prospěšný dnes?


Co když si vyberu špatné jiné povolání?

Bůh mi dal svobodnou vůli a dává mi na výběr. Snaží se mi říct, co ode mne očekává, ale já se podle toho nemusím řídit. To, že si vyberu povolání jiné, neznamená, že to je špatně. Může to ale pro mě být mnohem náročnější cesta a ne tak krásná, jako ta, kterou mi Bůh připravil, ale tuto možnost mám.


Máme sledovat povolání od malička?

Své povolání, svou životní cestu se učíme poznávat celý náš život. Nemůžeme ale očekávat, že nám Bůh hned řekne, co od nás v životě očekává. Mnohdy se nám jeho přání mohou zdát „nerozumná“, vypadat, jako že to pro nás není nic dobrého. Bůh si ale pro každého z nás připravil cestu, která je tím nejlepším, co můžeme mít, je jen na nás, jestli ji přijmeme. Vždy je dobré zamýšlet se a hloubat nad věcmi, které jsou v mé moci. Například nad svým životním partnerem mohu přemýšlet, když už si dokážu uvědomit, co pro mě znamená být s ním po celý můj život. Je ale dobré vždy se za své povolání modlit.


Jak mám dát najevo zájem? (chlapec o děvče, děvče o chlapce?)

První otázkou, kterou je dobré si v tomhle případě položit, je „proč“? Z jakého důvodu chci druhému dát najevo svůj zájem? Není dobré „chození pro chození“, chodit s někým jen proto, abych nebyl „out“. To pak opravdu nemá smysl. Je vhodné se také ptát, jestli si s tím člověkem dokážu představit strávit zbytek svého života. Nemusím hned zkoumat, jestli právě on bude tím nejlepším manželem / ona manželkou, ale dovedu si to vůbec představit? Také bych se měl sám sebe ptát, jak dobře toho člověka znám. A pokud ho příliš neznám, je dobré nejprve toho člověka poznávat jako kamaráda, trávit s ním nějaký čas, nebýt netrpělivý. Měl bych se také zamyslet nad tím, jak dlouho s oním člověkem budu, než budeme vůbec mít možnost se vzít. Vím, zní to drsně, ale čím delší dobu spolu dva lidé v tak blízkém vztahu stráví, tím těžší je zachovat si čistotu až do manželství.

Holky většinou dokážou svým „šestým smyslem“ poznat, když o ně má kluk zájem, ovšem kluci naopak bývají zase dost natvrdlí a leccos jim nedochází. Na druhou stranu když je člověk do někoho zamilovaný, hledá v každé maličkosti alespoň nepatrný náznak náklonnosti.

Tak jako je ve vztahu velmi důležitá komunikace, tak i v případě zájmu je dobré, aby kluk zájem projevil tím, že o něm dívce řekne. A dívka by měla čekat na iniciativu kluka, což občas vyžaduje nesmírnou trpělivost. Může svou náklonnost projevovat tím, že se s klukem snaží trávit víc času, hledat společná témata a podobně, ale zase by se neměla podbízet, to kluky od opravdového vztahu jen odrazuje.

 

Ostatní otázky postupně doplníme a pro další je zde připravena i diskuze.

 

 

 


Kalendář

listopad 2019

po

út

st

čt

so

ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

Zobrazit jiný měsíc